Android ROM Nedir, Nasıl Yüklenir?

İnfinity

Çavuş
Katılım
14 Haz 2020
Mesajlar
122
Tepkime puanı
72
Puanları
28
Android ROM Nedir, Nasıl Yüklenir?

6apXyk.png

Eğer Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıcısıysanız, Android ROM kalıbını duymuşsunuzdur. Sizler için Android ROM nedir, ne işe yarar ve nasıl yüklenir gibi sorulara cevap verecek, Android ROM’ların avantajlarını ve dezavantajlarını açıklayacağız. Hoş geldiniz.


Android işletim sistemini seviyorsanız ve bu işletim sistemiyle ilgili forumlarda geziniyorsanız Android ROM kalıbını en az bir kere duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız da endişelenecek bir şey yok zira bu içeriğimizden sonra Android ROM'larının ne olduğuna ve nasıl yüklenebileceğine aşina olacaksınız.

Sizler için Android ROM nedir sorusuna cevap verirken aynı zamanda bu ROM'ların ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğundan da bahsedeceğiz. Elbette sizler için seçtiğimiz en iyi 5 Android custom ROM'u da sizlerle paylaşacağız. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan Android ROM nedir sorusunu cevaplayalım.

Android ROM nedir?

Android ROM, Android akıllı telefonların içerisinde bulunan yazılımdır ve karşımıza iki şekilde çıkar: Custom ROM ve Stock ROM. Stock ROM olarak bahsettiğimiz şey, akıllı telefonunuzu satın aldığınızda telefonun içerisinde bulunan stok yazılımdır. Markaların kendilerine göre işletim sistemini özelleştirerek telefonlarına entegre ettiği yazılım stok ROM olarak geçer.

Android custom ROM ise üçüncü taraf kişiler tarafından yapılan ve özelleştirilen farklı Android yazılımlarıdır. Android kodları açık kaynaklı olduğundan ötürü deneyimli kişiler bu işletim sisteminde oynamalar yapabilir ve isteklerine göre bu yazılımı özelleştirebilir. İşte kişiler veya topluluklar tarafından özelleştirilerek çok daha değişik tasarımlara sahip Android versiyonlarına custom ROM denir.

Android ROM kullanmalı mıyım?

Üçüncü taraf kişi veya kişiler dendiğinde akıllara bu yazılımların güvensiz veya kalitesiz olduğu fikri gelebilir ancak aslında öyle değil. Birçok Android kullanıcısı gerek bilmediğinden gerek istemediğinden telefonlarına custom ROM atmak istemiyorlar ancak bu yazılımların çeşitli avantajları bulunuyor. Dilerseniz gelin bu avantajların neler olduğuna birlikte bakalım.

Android custom ROM avantajlar:


Performans
Batarya Ömrü
Güncellemeler
Özelleştirebilirlik


Performans

Telefonlarınızı satın aldıktan sonra kutusundan ilk çıkardığınızda cihazın donanımı ve hızı, batarya ömrü ve ısıyı ortalama değerlerde tutabilmek için sınırlanmıştır. Dolayısıyla cihazın donanımı tam olarak kullanılmaz. Custom ROM’larda ise cihaza overclock dediğimiz hızlandırma işlemini uygulayabilirsiniz. Bu şekilde cihazın donanımının nimetlerinden çok daha fazla yararlanarak cihazı hızlandırabilirsiniz.


Batarya ÖmrüAndroid custom ROM yüklendiği zaman telefonu hızlandıran overclock işleminin yapıldığını söylemiştik. Bir de bu işlemin tam tersi olan underclocking işlemi var. Bu işlem, eğer telefonun donanımının tam gücüne ihtiyacınız yoksa fazlasıyla işinize yarayabilir. Bu işlemi gerçekleştirerek işlemcinizin daha düşük hızda çalışmasına yol açarak batarya ömrünü artırabilirsiniz. Bu şekilde bazı telefonları tek şarjla günlerce kullanılabilecek hale getirebilirsiniz.


GüncellemelerAndroid bir akıllı telefona sahip olanların en büyük dertlerinden biri yeni güncellemeleri beklemek olabilir. Her üretici kendi telefonuna güncellemeyi farklı zamanlarda dağıttığından ötürü akıllı telefon sahipleri yeni Android sürümünü aylar sonra alabiliyor. Custom ROM'larda ise böyle bir durum söz konusu değil. Dilediğiniz Android sürümünü güncel olarak bulabiliyor ve telefonunuzun ne zaman çıktığı fark etmeksizin çok daha güncel hale getirebiliyorsunuz.

Özelleştirebilirlik

Android halihazırda zaten oldukça özelleştirilebilir bir işletim sistemi. Bir custom ROM ile bu özelleştirebilirliği çok daha üst noktalara çıkabilir, bildirim ışıklarınızın veya temalarınızın rengini ayarlayabilir, titreşimin şiddetini düzenleyebilir ve bunun gibi daha birçok şeyi yapabilirsiniz.

Android ROM nasıl yüklenir?Adım #1: Telefonunuzda bootloader kilidi bulunuyorsa FastBoot veya benzeri programlarla bu kilidi açın (Bazı modellerde daha farklı şekilde yapılan ROOT işlemi gerekebilir).
Adım #2: Kendinize uygun ROM’u seçtikten sonra .zip uzantılı dosyayı indirerek telefonunuzun hafızasına atın.
Adım #3: Telefonunuzu yeniden başlatın ve kurtarma moduna giriş yapın (Çoğunlukla ses artırma tuşu ve güç tuşuna basılı tutarak kurtarma moduna giriş yapılır).
Adım #3: Kurtarma menüsünde Install (Yükleme) veya Update (Güncelleme) sekmesine giriş yapın.
Adım #4: Birkaç adım önce telefonunuzun hafızasına attığınız .zip uzantılı ROM dosyasını bulun ve seçin.
Adım #5: Kurulumun bitmesini bekleyin.


Android telefonların çoğuna ROM atabilmek için telefona root dediğimiz işlemi uygulamak veya bootloader kilidini kaldırmak gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey, bu işlem yapıldıktan sonra telefonunuzun garanti kapsamı dışında kalıyor olması. Bununla birlikte bu işlem sonrasında genellikle cihazdaki tüm veriler de siliniyor dolayısıyla her şeyden önce tedbir olarak dosyalarınızı yedeklemenizi öneririz.


Sonrasında ise sizin için en uygun olan Android ROM’unu seçmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz ROM’un dosyasını telefona attıktan sonra kurtarma moduna girmeniz ve kuruluma başlamanız yeterli oluyor. Telefonunuzun kurtarma modunda bu seçenekleri bulamıyorsanız TWRP isimli özel kurtarma menüsünü telefonunuza kurabilirsiniz. Eğer hangi ROM’u seçeceğinizi bilmiyorsanız ve öneri istiyorsanız, sizin için birkaç önerimiz var.
 
Üst Alt